Інтернет-газета ІгрісФото панорама БорисполяПрапор Борисполя
Фото панорама БорисполяЧетвер, 16 Травня 2024, 06:21
   Мапа міста
   Символіка
   Паспорт міста
   Історія
   Сьогодення
   Мікрорайони
   Видатні земляки
   Кроки успіху
   Міста-побратими
Бориспіль сьогодні

 

Бориспіль - місто обласного значення, адміністративний центр Бориспільського району Київської області, третє місто на Київщині за кількістю населення. Площа - 3701,4 га. Населення – 57,6 тис. чол. (станом на 01.01.2010). Розташоване на відстані 35 км на південний схід від столиці України – Києва. Пристоличне географічне положення в усі часи відігравало домінуючу роль у господарському освоєнні території, визначенні місця і ролі міста у територіальному поділі праці, його спеціалізації.

Історія міста сягає в сиву давнину і пов’язана з процесом розвитку і зміцнення давньоруської держави - Київська Русь. Перша літописна згадка про місцевість, де розташоване місто Бориспіль, належить до 1015 року, і згадується у літописах як захисне укріплення Лто (Летч) та місце привалу київських князів. У своїй назві Бориспіль несе генетичну пам’ять минулих століть. Тут підступно було вбито за наказом старшого сина Володимира Великого Святополка його брата Бориса, який повертався з походу на печенігів. За князювання Володимира Мономаха у 1117 році було споруджено храм - «Летську божницю» на честь святих мучеників Бориса і Гліба, яку він часто відвідував, де і помер у 1125 році. Бориспільською землею ходив мандрівний філософ Григорій Сковорода, проїздом бував український геній Тарас Шевченко, в роки Першої світової війни доля закинула Ярослава Гашека. Найбільшою гордістю є те, що Бориспіль явив Україні і світу найвеличнішу постать, навколо якої цементується українська державність, соборність, національна ідея – автора Державного Гімну України, видатного етнографа, фольклориста, громадського діяча Павла Платоновича Чубинського.
Право на життя бориспільці відстоювали в роки монголо-татарської навали, у литовських князів, польської шляхти, царської Росії, у зловісні голодні 1932-1933 роки, в період сталінських репресій та німецької окупації.

Історія Борисполя як містечка починається з 1590 року, коли польський король, отримавши право роздавати українські землі, подарував його гетьману запорізьких низових козаків Войтеху Чановицькому. За участь у козацько-селянському повстанні під проводом Северина Наливайка від Чановицького землі відійшли до Станіслава Жолкевського, польського магната, а після його смерті – до дочки Софії Данилович. У період володіння Жолкевського у Борисполі було започатковане магдебурзьке право. З 1802 по 1921 рік місто було волосним центром Переяславського повіту Полтавської губернії. З 1921 року Бориспіль входив до складу Київської губернії, а з 1923 по 1925 рік – районний центр Київської губернії. З 1925 по 1932 роки – районний центр Київського округу. З утворенням у 1932 році Київської області Бориспіль стає її районним центром, а з 1956 по 1975 рік – містом районного підпорядкування. У березні 1975 року постановою Верховної Ради УРСР місто віднесено до категорії міст обласного підпорядкування (значення).

Бориспіль розташований на Придніпровській низовині в межах Східно-Європейської рівнини. Знаходиться на другій надзаплавній терасі долини річки Дніпра. Часто зустрічаються блюдцеподібні суффозійні пониження (поди), які навесні затоплюються талими водами снігів. Абсолютна висота найвищої точки над рівнем моря складає 121 м. У геологічному відношенні – це перехідна зона від північно-східного схилу Українського щита до Дніпровсько-Донецької западини. Серед гірських порід переважають піщаноглинисті відклади тріасової системи потужністю до 130 м, а також крейдові, які залягають на значних глибинах і мають потужність до 38 м. Клімат – помірний, атлантико-континентальна область.Радіаційний баланс у середньому за рік не перевищує 40 ккал/см2. Середня річна температура повітря складає +6,80 С. У посушливому 1975 році вона сягала позначки +9,70 С, у вологому 1978 році - +6,50 С. Середня температура січня -6,30С, липня - +19,60 С. Мінімальна температура зареєстрована у 1935 році -360 С, максимальна - +390С (1936 р.). Переважаючі вітри – західні. Середня кількість опадів – 476-568 мм/рік. Поверхневі води представлені залишками русла річки Альта, Комсомольського озера, Княжицького (Старого) та іншими малими водоймами. Грунти – темно-сірі, опідзолені та типові чорноземи на середньо-суглинковому лесі, частково супіщані та глейові.

Рівнинний характер поверхні та помірно - континентальний клімат складають оптимальні фізико-географічні умови на географію галузей і виробництв, а історично складені адміністративні межі роблять унікальним місто у ландшафтному середовищі: північніше починається зона мішаних лісів, південніше – лісостепу, в минулому – це болотиста місцевість долини річки Альти.

Серед економіко-географічних факторів, які складають господарську привабливість міста можна виділити наступні: вигідне економіко-географічне положення, близькість до Києва, з яким історично склалися і розвиваються тісні виробничі та науково-технічні зв’язки; транспортна доступність визначається розташуванням міста на автомагістралі державного значення Київ-Харків і залізниці Київ-Полтава, близькістю до найбільшого на Україні Державного підприємства «Міжнародний аеропорт «Бориспіль»; позитивна демографічна ситуація, яка характеризується тенденціями до незначного, але стабільного приросту населення за рахунок внутрішніх міграційних процесів, високим професійним, освітнім і культурним рівнем трудових ресурсів; розвинутий науково-промисловий комплекс, здатний виготовляти конкурентноспроможну продукцію, а також функціонування розгалуженої сітки фінансово-кредитних установ; а також зацікавленість місцевих органів влади у вирішенні проблем, пов’язаних із залученням іноземних інвестицій в економіку міста, у розвитку та примноженні його історичної та культурної спадщини.

Сучасний Бориспіль – лідер на Київщині за показниками соціально-економічного та культурного розвитку. Господарський комплекс міста складають багатогалузева промисловість, будівельна індустрія, розвинута система галузей комунального господарства, транспортних засобів, систем сучасного зв'язку тощо. У Борисполі розташовано і функціонує 11 основних промислових підприємств, які випускають продукти харчування, будівельні матеріали, комбікорма, борошно, предмети сангігієни, пластикові вікна та двері, поліамідну плівку для ковбасних виробів, виробляють теплову енергію та воду. Це - ВАТ «Лантманнен Акса», ЗАТ «ПентоПак», ТОВ «Тамбрандс - Україна», ДП «Нагель-Фенстер», ТОВ «Науково - виробнича фірма «Водполімер», ТОВ «Укрпластпереробка», ТОВ «Ароза», ЗАТ «Завод залізобетонних виробів», Бориспільська філія ТОВ «Агромарс», КПТМ «Бориспільтепломережа» та КП ВКГ «Бориспільводоканал». Комплексно виконують функції генерального підрядника від фундаменту і під «ключ» будівельні компанії ЗАТ «Агробудмеханізація», АТЗТ «БМУ- 53», інженерно-будівельна компанія «Базис – СК», ТОВ «Ново-Кон». Ринок фармацевтичної продукції представлений у місті другим по величині дистриб’ютором в Україні ЗАТ «Альба Україна». Нарощує темпи обсягів виробництва продукції ТОВ «Фармекс Груп».

У місті намітилась позитивна тенденція щодо нарощування обсягів промислового виробництва - з 245,0 млн. грн. у 2005 році до 580 млн. грн. у 2009 році. ( що майже у 2,4 рази більше). З метою зростання іміджу продукції, товарів та послуг, які виробляються на території міста, завоювання нових ринків збуту, поширення реклами про місцевих товаровиробників у вересні 2009 року започатковано проведення щорічного конкурсу якості товарів, робіт та послуг «Бориспільська марка», а в травні 2010 року - конкурсу перукарського мистецтва «Богиня Альти».

З кожним роком підвищується конкурентноспроможність продукції, яку випускають підприємства Борисполя, та зростає інвестиційна привабливість міста. Географія зовнішньоекономічної діяльністі суб’єктів господарювання охоплює більш як 30 країн світу. До експортноорієнтованих галузей міста можна віднести харчову, хімічну та фармацевтичну промисловість.

З метою пожвавлення інвестиційної діяльності постійно здійснюється робота по залученню іноземних інвестицій для структурної перебудови економіки міста. Інвесторами є фірми, що представляють такі країни, як Австрія, Нідерланди, Ірландія, Великобританія, Республіка Кіпр, США, Корея, Польща, Туреччина, країни СНГ, Латвія. Станом на 01.01.2010 року в місті зареєстровано 112 підприємства з іноземними інвестиціями.

У місті створено всі умови для розвитку підприємницького сектору. Станом на 01.01.2010 у місті зареєстровано 1495 юридичних осіб, із них малі підприємства - 1084 та 4633 фізичних осіб-підприємців, які здійснюють свою діяльність у сфері торгівлі та громадського харчування (36%), промисловості (12%), транспорту та зв’язку (10%), будівництва (14%), операцій з нерухомістю (19%), ремонту автомобілів, побутових виробів та предметів особистого вжитку (3%), інші види діяльності (6%).

На ринку послуг телефонного зв’язку працює ЦЕЗ №6 КОФ ВАТ «Укртелеком», а поштові послуги надає міське відділення «Укрпошта». Крім цього мешканці міста мають можливість користуватися послугами різних операторів мобільного зв’язку. У місті діє мережа кабельного телебачення та КП «ТелеРадіоСтудія». Фінансово-кредитна система міста представлена 20 філіями акціонерних комерційних банків.

З кожним роком зростає кількість і якість роботи об’єктів торгівлі та послуг. Таких сьогодні 920, серед них 5 супермаркетів («Нова лінія», «Сільпо», «Фокстрот», «Еко-Бориспіль», «Фора») та 4 ринки. У Борисполі функціонує 95 об’єктів громадського харчування. Найбільшою популярність користуються кафе та ресторани «Маріанна», «Золотий лев», «Стара Прага», «Лицарський замок», «Ольвія», «Олексанрд» та інші.

Бориспіль перший гостинно зустрічає на українській землі іноземців. З головних «повітряних воріт» України, ДП «Міжнародний аеропорт «Бориспіль», 42 іноземні та 8 українських авіакомпаній виконують регулярні пасажирські рейси на 72 міжнародних та 12 українських маршрутах. Більше 140 лайнерів злітають протягом доби, підтримуючи зв’язок не лише з українськими містами, але й 74 містами із 40 країн світу. У рамках підготовки до чемпіонату Європи по футболу «Євро-2012» ведеться будівництво нового сучасного термінального комплексу «D».

Найбільшими перевізниками вантажів є ТОВ «Логіка-Транс», ТОВ «Фіге Україна» та ТОВ «Атасс-Форс», а пасажирських перевезень – ПП Кисельов О.А., ПП Семенко О.В., ПП Мозгова Г.П., ПП Іваненко М.С. Мережа пасажирського автомобільного транспорту складається з 23 маршрутів загального користування.

У Борисполі функціонує загальноосвітніх навчальних закладів - 10, з них 3 – заклади нового типу, дошкільних - 10, позашкільних – 4, міжшкільний навчально-виробничий комбінат, дитячий будинок «Берегиня», 1 професійний ліцей, 2 філії ВНЗ, 2 лікарняних заклади, ряд амбулаторно-поліклінічних закладів, понад 30 приватних кабінетів. Місто має значний культурний потенціал, до складу якого входять 3 музеї, муніципальний театр, кінотеатр «Європа», міський будинок культури, центр культури і мистецтв, центральна бібліотечна система, музична школа, постійно діючі художні виставки та 5 творчих колективів, 3 з яких мають звання «народний». На території Борисполя розташований 21 об'єкт, який належить до пам'яток історії, культури та архітектури. У місті вирує розмаїте культурно-мистецьке життя, проводяться культурно-масові заходи з нагоди державних свят та історичних подій, тематичні вечори, художні виставки, молодіжні шоу, студентські свята, випускні вечори, дитячі конкурси, свята вулиць та мікрорайонів тощо.

Бориспіль по праву називають спортивним містом. Мережа спортивних закладів міста представлена 2 дитячо-юнацькими спортивними школами, спортивно-оздоровчим комплексом «Колос», міським центром спорту серед інвалідів, 18 спортивними клубами різних форм власності; нараховується 120 споруд, з яких: стадіонів – 3, спортивних майданчиків – 72, приміщень з тренажерним обладнанням – 13, спортивних залів – 11, плавальний басейн – 1; мають розвиток 17 видів спорту.

Славний Бориспіль своїми успіхами в галузі соціального партнерства, молодіжної політики, освіти, культури та спорту; динамічно розвивається мережа місць для проведення організованого дозвілля молоді, розвитку її творчого, культурного та спортивного потенціалу. В останні роки окрасою міста стали «Альтанка для закоханих», ландшафтний парк «Водограй», Бориспільський муніципальний театр, культурно-розважальний комплекс «Бархат», сучасна волейбольно-баскетбольна площадка відкритого типу з штучним покриттям. Унікальним є проект реконструкції в центрі міста старого Книшового кладовища, місця поховання автора слів Державного Гімну України П.П.Чубинського.

Набутий упродовж років господарський досвід, працелюбність бориспільців, створена багатьма поколіннями матеріальна та духовна культура у поєднанні з новітніми технологіями дають Борисполю високі потенційні можливості в умовах ринкової економіки. Адже, це земля, де тісно переплелося коріння сивої давнини і нашого стрімкого невтримного сьогодення!
 

джерело: Офіційний сайт Бориспільської міської ради
Igris.at.ua Реклама в Ігрісі Авторські права Співпраця з нами Наші вакансії Контакти Новини Лист в редакцію

Copyright 2010 - 2024 "Ігріс.at.ua" Розробка та підтримка сайту Движение БорисполяВхід для редакторів

Rambler's Top100