Вчора, 22 липня, Верховна Рада підтримала указ президента України Петра Порошенка «Про часткову мобілізацію». «За» проголосували 232 депутати.
Згідно з текстом указу, мобілізація проводиться «у зв'язку з поширенням проявів тероризму на території України, концентрацією угруповань військ (сил) зі значним наступальним потенціалом на території Російської Федерації поблизу державного кордону України, загрозою нападу, небезпеки державній незалежності України, з метою забезпечення оборони держави».
Згідно з документом, часткова мобілізація проводиться протягом 45 днів з дня набрання указом чинності на території всіх регіонів України, крім Автономної Республіки Крим і Севастополя.
Указ набирає чинності після його затвердження Верховною Радою.
Повідомляється, що в ході часткової мобілізації в українську армію може бути призвано до 60 тис. чоловік.
Кого призвуть? Призиватися будуть переважно офіцери та сержанти запасу всіх військових спеціальностей - до 45 років, рядовий склад в запасі всіх військових спеціальностей - до 40 років, а також вищий офіцерський склад всіх військових спеціальностей - до 60 років.
Українське законодавство передбачає надання відмобілізованим наступних соціальних гарантій на період проходження ними військової служби: - Їм виплачується грошове забезпечення в повному обсязі, з урахуванням всіх надбавок і премій, на рівні військовослужбовців контрактної служби;
- На них поширюється весь комплекс гарантій соціального та правового захисту, встановлених законодавством для військовослужбовців;
- За ними зберігається місце роботи, посада, середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, незалежно від підпорядкування та форм власності (при одночасному отриманні грошового забезпечення в якості військовослужбовців).
- Їм нараховується одноразова грошова допомога, яка буде виплачуватися в день демобілізації;
- Зберігається право на підприємницьку діяльність для приватних підприємців;
- Триває виплата пенсій пенсіонерам, у разі призову їх на військову службу під час мобілізації, на особливий період на час такої служби.
Не підлягають призову під час мобілізації: - Військовослужбовці, заброньовані органами державної влади на період мобілізації;
- Визнані тимчасово непридатними для військової служби за станом здоров'я на строк до шести місяців;
- Чоловіки, на утриманні яких перебувають п'ятеро і більше дітей до 16 років;
- Жінки, на утриманні яких перебувають діти до 16 років;
- Зайняті постійним доглядом за будь-якою особою, якщо більше ніхто не може забезпечити догляд;
- Народні депутати.
Ну і, звичайно ж, варто згадати про відповідальність за ухилення від призову за мобілізацією. Так, за вищезгадане діяння, відповідно до ст. 336 Кримінального кодексу України передбачено позбавлення волі на строк від двох до п'яти років.