Декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2011 році – це виконання громадського обов’язу перед державою та суспільством.
Головною ознакою процесу декларування у цьому році як і у минулі роки є спрямованість Бориспільської об’єднаної податкової інспекції на налагодження партнерських відносин з платниками податків, якісніше їх обслуговування, роз’яснення звернень громадян, які стосуються кампанії декларування. Саме про це розмова кореспондента газети "Трудова слава.” з заступником голови комісії з реорганізації Бориспільської ОДПІ, заступником начальника інспекції – начальником управління оподаткування фізичних осіб Чайкою Світланою Федорівною:
Світлано Федорівно, хто зобов’язаний подавати річну податкову декларацію про отримані доходи у 2011 році?
Податковим кодексом України передбачено обов’язкове подання податкової декларації громадянами, які отримали не від податкових агентів:
- доходи від нерезидентів (у т.ч. за кордоном);
- доходи, одержані від надання майна в оренду або суборенду;
- доходи, які раніше не були обкладені ПДФО (самостійно виявлені, нараховані органами ДПС тощо);
- дохід у вигляді неустойки, штрафів або пені, фактично одержаних платником податку як відшкодування матеріальної або немайнової (моральної) шкоди;
- суми заборгованості платника податку, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2011 році ця сума становить – 470,50 грн.);
- доходи від виграшів, призи та подарунки;
- інвестиційні прибутки;
- дохід у вигляді вартості успадкованого, подарованого майна (крім доходу, отриманого від члена сім’ї І ступеня споріднення);
- кошти, або майно, отримані як хабар, викрадені чи знайдені як скарб, не зданий державі, підтверджені в судовому порядку;
- суми нецільової благодійної допомоги, якщо її загальна сума за рік перевищує 1320 грн.
а також, подають декларацію громадяни, які:
- здійснювали будівельні, зварювальні та електромонтажні роботи, опалення, разові, підручні та інші послуги, покоївки, няні по догляду за дитиною, людьми похилого віку, гувернантки, працівники по догляду за будинком (садівник, кухарка, прибиральниця, прачка та інші), здійснювали весняно-осінні польові роботи, а також спортсмени, артисти.
Для кого подання річної декларації є обов’язковим Ви роз’яснили, а які громадяни мають на це право?
Метою декларування є не тільки сплата податку до бюджету, а й повернення певної суми податку, сплаченої із заробітної плати протягом попереднього року. Необхідно звернути увагу, що з прийняттям Податкового кодексу перелік витрат, які платник податку має право включити до податкової декларації, розширюється. Так, право на податковий кредит можуть мати платники податку, які у 2011 році не тільки сплачували вартість середньої професійної або вищої форми навчання, вносили пожертвування або благодійні внески неприбутковим організаціям, понесли витрати, пов’язані з іпотечним кредитуванням та з договорами довгострокового страхування життя та недержавного пенсійного страхування, сплачували вартість штучного запліднення, усиновлювали дітей, але й сплачували кошти у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платнику податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
Світлано Федорівно, чи є такі громадяни, які звільняються від обов’язкового подання річної податкової декларації?
Не подають декларацію про доходи за 2011 рік платники податку в таких випадках:
- є неповнолітніми або недієздатними, при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб або держави станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у колонії або ув'язнені на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
- перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
- перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
- які отримували доходи виключно від податкових агентів, зобов’язаних утримувати податок з доходів фізичних осіб та подавати звітність з цього податку.
Який термін подання громадянами податкової річної декларації про отримані доході у 2011 році?
Необхідно зазначити, що згідно Податкового кодексу України термін подання податкової річної декларації для платників податку на доходи фізичних осіб, встановлено до 1 травня.
Особливу увагу на термін подання річної декларації необхідно звернути тим платникам податку, які мають право на отримання податкової знижки,адже вони можуть реалізувати це право впродовж усього року.
До якого податкового органу платнику податку необхідно надавати декларацію?
Надається податкова декларація до державної податкової інспекції за місцем проживання громадянина (за реєстрацією в паспорті). Тобто, громадяни міста та району подають декларації до Бориспільської ОДПІ за адресою: м.Бориспіль, вул.Котляревського, 2, І поверх, кабінет №5. Працівники податкової інспекції приймають декларації з 9.00 год. до 19.00 год. в робочі дні (у п’ятницю з 9.00 год. д о 18.00 год.), у вихідні – з 9.00 год. до 13.00 год.
Яка допомога з боку податківців буде надаватися громадянам при заповненні декларації?
Громадяни, які подають річну податкову декларацію, мають можливість безпосередньо у податковій інспекції за місцем проживання отримати консультаційну допомогу фахівців щодо її заповнення ( кабінети №№ 1,5,13 ) .
Податкова декларація заповнюється самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення. А за неповнолітніх дітей декларацію подають їх батьки (опікуни, піклувальники).
Протягом якого часу необхідно сплатити суму податку, донараховану податковою інспекцією за річною податковою декларацією?
Платник податку зобов’язаний самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Як і коли можна отримати зайво сплачений податок, розрахований за річною податковою декларацією?
Сума податку, яка підлягає поверненню, зараховується на банківський рахунок платника податку протягом 60 календарних днів від дня отримання такої декларації.
Витяги із розділу IV. Податок на доходи фізичних осіб Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VI (далі – Кодекс) щодо порядку подання річної податкової декларації про майновий стан та доходи платником податку
ХТО Є ПЛАТНИКОМ ПОДАТКУ?
Платник податку - фізична особа:
резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи;
нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з України;
податковий агент.
Не є платником податку нерезидент, який отримує доходи з джерела їх походження в Україні і має дипломатичні привілеї та імунітет, встановлені чинним міжнародним договором України, щодо доходів, які він отримує безпосередньо від провадження дипломатичної чи прирівняної до неї таким міжнародним договором діяльності.
ХТО ПОВИНЕН ПОДАВАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ?
Річна декларація про майновий стан і доходи (податкова декларація) (далі - декларація) подається платником податку, який:
а) зобов'язаний подавати таку декларацію згідно з нормами Кодексу ;
б) має право подати таку декларацію для отримання податкової знижки.
Якщо згідно з нормами цього Кодексу окремі види оподатковуваних доходів не підлягають оподаткуванню при їх нарахуванні чи виплаті, то платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
ДОХОДИ, ЯКІ ВКЛЮЧАЮТЬСЯ ПЛАТНИКОМ ПОДАТКУ ДО РІЧНОЇ ПОДАТКОВОЇ ДЕКЛАРАЦІЇ.
Платник податку, що отримує доходи, нараховані особою, яка не є податковим агентом, зобов'язаний включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та подати річну декларацію з цього податку.
Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб'єкта підприємницької діяльності, або не є особою, яка здійснює незалежну професійну діяльність.
До річної податкової декларації включаються:
- доходи від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, зокрема інтелектуальної (промислової) власності, та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творами науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об'єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (далі - роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу;
- дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду;
- сума заборгованості платника податку за укладеним ним цивільно-правовим договором, за якою минув строк позовної давності та яка перевищує суму, що становить 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року , крім сум податкової заборгованості, за якими минув строк позовної давності згідно з розділом II цього Кодексу, що встановлює порядок стягнення заборгованості з податків, зборів і погашення податкового боргу, а також дохід, що становить позитивну різницю між сумою коштів, одержаною платником податку від фінансової установи після реалізації заставленого майна платника податку при зверненні стягнення фінансовою установою на таке майно у зв'язку з невиконанням платником податку своїх зобов'язань за договором кредиту (позики), та сумою фактично сплачених платником податку зобов'язань за таким договором кредиту (позики), і сумою, що утримана фінансовою установою в рахунок компенсації своїх витрат/втрат (включаючи залишок непогашеної платником податку суми фінансового кредиту) згідно з таким договором. Фізична особа самостійно сплачує податок з таких доходів та зазначає їх у річній податковій декларації;
- дохід у вигляді виграшів, призів (крім суми коштів, отриманих як виграш, приз у державну грошову лотерею в розмірі, що не перевищує 50 мінімальних заробітних плат.);
- інвестиційний прибуток від проведення платником податку операцій з цінними паперами; - дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна (крім вартості власності, що успадковується членами сім’ї І ступеня споріднення);
- кошти або майно (нематеріальні активи), отримані платником податку як хабар, викрадені чи знайдені як скарб;
- вартість послуг домашнього обслуговуючого персоналу (під терміном "послуги домашнього обслуговуючого персоналу" розуміються послуги з побутового обслуговування фізичної особи, членів її сім'ї, включаючи ремонт або спорудження об'єктів рухомого чи нерухомого майна)
- суми безповоротної фінансової допомоги;
- якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника про анулювання боргу та включає суму анульованого боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано, такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації.
Якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, то сума такого доходу включається до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку - їх отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію.
ЧИ НЕОБХІДНО ПОДАВАТИ РІЧНУ ДЕКЛАРАЦІЮ, ЯКЩО ДОХОД ОТРИМАНО ЛИШЕ ВІД ПОДАТКОВИХ АГЕНТІВ?
Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи:
- виключно від податкових агентів;
- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб;
у вигляді об'єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку.
Тобто, річна декларація не подається.
ЧИ ПОВИННІ ПОДАВАТИ ДЕКЛАРАЦІЮ ПЛАТНИКИ ПОДАТКУ- РЕЗИДЕНИ, ЯКІ ВИЇЖДЖАЮТЬ ЗА КОРДОН НА ПОСТІЙНЕ МІСЦЕ ПРОЖИВАННЯ?
Платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані подати до органу державної податкової служби податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.
Орган державної податкової служби протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов'язаний перевірити визначене податкове зобов'язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов'язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.
Форма такої довідки встановлюється центральним органом державної податкової служби.
КОЛИ ПЛАТНИК ПОДАТКУ ЗВІЛЬНЯЄТЬСЯ ВІД ОБОВ’ЯЗКУ ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ?
.Платники податку звільняються від обов'язку подання податкової декларації в таких випадках:
а) незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які:
є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року;
перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації;
перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року;
перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року;
б) в інших випадках, визначених цим розділом Кодексу.
КИМ ЗАПОВНЮЄТЬСЯ ДЕКЛАРАЦІЯ?
Податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення.
Обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації від імені платника податку покладається на таких осіб:
опікуна або піклувальника - щодо доходів, отриманих неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною;
спадкоємців (розпорядників майна, державних виконавців) - щодо доходів, отриманих протягом звітного податкового року платником податку, який помер;
державного виконавця, уповноваженого здійснювати заходи щодо забезпечення майнових претензій кредиторів платника податку, визначеного в установленому порядку банкрутом.
СПЛАТА ТА ПОВЕРНЕННЯ СУМ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ПОДАНОЇ
ДЕКЛАРАЦІЇ.
Платник податку на доходи фізичних осіб подає річну декларацію про майновий стан і доходи до 1травня року, що настає за звітним.
Фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.
Сума податкових зобов'язань, донарахована органом державної податкової служби, сплачується до відповідного бюджету у строки, встановлені цим Кодексом.
Сума, що має бути повернена платнику податку, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.
ФОРМА ДЕКЛАРАЦІЇ.
Форма податкової декларації встановлюється Міністерством фінансів України виходячи з таких умов:
загальна частина податкової декларації повинна мати спрощений вигляд та не містити відомостей про доходи (витрати), що отримує (несе) незначна кількість платників податку;
податкова декларація є уніфікованою та єдиною для всіх законодавчо встановлених випадків її подання;
відомості про доходи, майновий стан, витрати, зобов'язання фінансового характеру, інформація щодо вказаних відомостей членів сім'ї надаються окремими категоріями громадян, визначеними відповідно до законодавства;
розрахунки окремих видів доходів (витрат) мають міститися в додатках до податкової декларації, що заповнюються виключно платниками податку за наявності таких доходів (витрат);
податкова декларація та додатки до неї мають складатися з використанням загальновживаної термінології, а також містити детальні інструкції щодо їх заповнення;
податкова декларація та додатки до неї мають ідентифікувати платника податку та містити інформацію, необхідну для визначення суми його податкових зобов'язань або суми податку, що підлягає поверненню у разі використання платником податку права на податкову знижку.
Бланки податкових декларацій мають безоплатно надаватися органами державної податкової служби платникам податку на їх запит, а також бути загальнодоступними для населення.
ДОПОМОГА ПОДАТКОВИХ ОРГАНІВ В ЗАПОВНЕННІ ДЕКЛАРАЦІЇ
Платник податку до 1 березня року, що настає за звітним періодом, має право звернутися з запитом до відповідного органу державної податкової служби з проханням надати роз'яснення щодо заповнення річної податкової декларації, а орган державної податкової служби зобов'язаний надати безоплатні послуги за таким зверненням.
ДОВІДКА ПРО ПОДАНУ ДЕКЛАРАЦІЮ
За зверненням платника податку орган державної податкової служби, до якого було подано податкову декларацію, видає довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) за формою, встановленою центральним органом державної податкової служби
ПЕРЕЛІК ВИТРАТ, ДОЗВОЛЕНИХ ДО ВКЛЮЧЕННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ
Платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати:
- частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом;
- суму коштів або вартість майна, переданих платником податку у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям, зареєстрованим в Україні та внесеним до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату передачі таких коштів та майна, у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального оподатковуваного доходу такого звітного року;
- суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати. Така сума не може перевищувати розміру доходу, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року;
- суму витрат платника податку на сплату страхових платежів (страхових внесків, страхових премій) та пенсійних внесків, сплачених платником податку страховику-резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління як такого платника податку, так і членів його сім'ї першого ступеня споріднення, які не перевищують (у розрахунку за кожний з повних чи неповних місяців звітного податкового року, протягом яких діяв договір страхування):
а) при страхуванні платника податку або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом платника податку, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління чи за їх сукупністю - суму, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень;
б) при страхуванні члена сім'ї платника податку першого ступеня споріднення або за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, або на банківський пенсійний депозитний рахунок, пенсійний вклад, рахунок учасника фонду банківського управління на користь такого члена сім'ї чи за їх сукупністю - 50 відсотків суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень, в розрахунку на кожного застрахованого члена сім'ї;
- суму витрат платника податку на:
оплату допоміжних репродуктивних технологій згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;
- оплату вартості державних послуг, пов'язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;
- суму коштів, сплачених платником податку у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;
- суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.
ЧИ МОЖЕ БУТИ НАДАНА ПОДАТКОВА ЗНИЖКА ПЛАТНИКУ ПОДАТКУ, ЯКИЙ ВІДМОВИВСЯ ВІД ПРИЙНЯТТЯ РЕЄСТРАЦІЙНОГО НОМЕРА ОБЛІКОВОЇ КАРТКИ
Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган державної податкової служби і має про це відмітку у паспорті.
ТЕРМІН ПОДАННЯ ДЕКЛАРАЦІЇ НА НАРАХУВАННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ
Платник податку має право подати декларацію на нарахування податкової знижки протягом року, що настає за звітним.
ЧИ ПЕРЕНОСИТЬСЯ ПРАВО НА НАРАХУВАННЯ ПОДАТКОВОЇ ЗНИЖКИ НА НАСТУПНІ ПОДАТКОВІ РОКИ
Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.
ПАМ’ЯТКА
ДО УВАГИ ГРОМАДЯН МІСТА ТА РАЙОНУ!
КАМПАНІЯ ДЕКЛАРУВАННЯ РОЗПОЧИНАЄТЬСЯ!
Хто зобов'язаний подавати річні декларації про доходи за 2011 рік до 1 травня 2012 року.
Відповідно до Податкового кодексу України річну декларацію про майновий стан і доходи подають в 2012 році громадяни, які отримали в 2011 році доходи не від податкових агентів, а саме: квартироздавачі, громадяни, які здавали в оренду майно( гаражі, автомобілі та інше), покоївки, няні по догляду за дитиною, хворими або людьми похилого віку, гувернантки, працівники по догляду за будинком (садівник, кухарка, прибиральниця, прачка та інші);
- спортсмени, артисти;
- особи, які займаються незалежною професійною діяльністю (науковці, літератори, артисти, художники, викладачі, лікарі, адвокати, приватні нотаріуси, аудитори, бухгалтери, оцінщики, інженери, архітектори , особи , зайняті релігійною (місіонерською) діяльністю, за умови якщо такі особи не є найманими працівниками чи суб’єктами господарської діяльності);
громадяни, які:
- здійснювали будівельні, зварювальні та електромонтажні роботи, опалення, разові, підручні та інші послуги, з яких не утримувався податок з доходів фізичних осіб;
- надавали побутові послуги ( пошив та ремонт одягу, інші послуги);
- займалися ремонтом квартир, будинків;
- займалися оранкою городів, надавали послуги в період весняно-осінніх польових робіт;
- отримали майно у спадок та дарування (крім І ступені споріднення);
- отримали дохід від продажу цінних паперів;
- отримали різного роду виграші;
- отримували дохід за кордоном та іноземці;
- здійснили продаж транспортних засобів;
- отримали заробітну плату від декількох податкових агентів, сумарна місячна сума якої перевищує 9 410,0 грн.
Запам'ятайте! Декларацію потрібно подати до 1 травня 2012 року.
Детальну консультацію можна отримати за телефонами:
6-79-93, 5-26-96, 6 -79-92
Відділ масово - роз’яснювальної роботи та звернень громадян Бориспільської ОДПІ
Бориспіль 2012