Протягом грудня місяця до міліції надійшло декілька заяв громадян, яких не оминула участь потрапити в тенета до шахраїв. Так у м. Борисполі до пенсіонерки завітали дві невідомі жінки та під приводом перепису старих грошових купюр, заволоділи 6000 тисячами гривень. Іще один випадок трапився у дворі за місцем проживання 72 – річної бориспільки. Незнайома особа під виглядом працівника соцзабезу заволоділа заощадженнями старенької. Попереду свята, тож вчитайтеся у написане та зробіть правильні висновки.
Не дивлячись на регулярні попередження працівників міліції по телебаченню, на радіо та в пресі, люди продовжують ставати жертвами шахраїв. Практика показує, що жертвами зловмисників частіше за інших стають довірливі люди похилого віку й недосвідчена молодь. Відрізнити шахраїв деколи дуже нелегко. Вони йдуть у ногу з часом і постійно вигадують все нові способи привласнення чужих грошей. Бабусь і дідусів найлегше обвести навколо пальця, адже вони виховані на принципах щирості та взаємодовіри. Тому до літніх людей безперебійно йдуть всілякі пройдисвіти, які представляються працівниками соціальних служб, міськгазу, медиками або благодійниками. Схема їхніх дій доволі проста.
На порозі будинків і квартир з'являються миловидні інтелігентні жінки (в основному вони «працюють» у парі). Як правило, одна з них відволікає увагу бесідою на життєві теми або «перевіряючи» газове устаткування відводить жертву на кухню, а інша в цей час уміло обшукує чуже помешкання - акуратно і швидко оглядає шафи й комоди у пошуках золота й грошей. Незабаром пані відкланюються, а разом із ними зникають й останні заощадження літніх громадян. Такі шахраї - непогані психологи і знають, як увійти в довіру людей. Приходять вони лише вранці або вдень, коли всі на роботі, а вдома - лише діти або люди похилого віку.
Не щадять вони ні самотніх пенсіонерів, ні ветеранів Великої Вітчизняної війни. Аби жертва не змогла відразу здогадатися про крадіжку, всі обшукані речі вони залишають на своїх місцях. Тому часто потерпілі виявляли пропажу лише ввечері або наступного дня. Коли пенсіонери розуміють, що поплатилися за свою довірливість, вони звичайно повідомляють про це до міліції. Буває, що люди отримують і сильні серцеві напади, коли розуміють, що так легко стали жертвами шахраїв і залишилися без грошей.
Тому не варто забувати, що злочин завжди краще попередити, ніж потім його розкривати. Адже навіть якщо міліція і знайде зловмисників, повернути втрачені заощадження, швидше за все, вже не вдасться. Тому, якщо до вас прийшли співробітники будь-якої служби, не поспішайте відкривати перед ними двері та впускати їх до себе додому. Краще упевніться, що вони дійсно мають відношення до тієї служби, працівниками якої представляються.
Слід звернути увагу й на те, що до вас додому можуть прийти і справжні контролери, які знімають показники з лічильників за спожиту електроенергію, газ і воду. Проте, потрібно бути дуже уважними, адже посвідчення легко підробити і під виглядом того ж, наприклад, співробітника газової служби, може ховатися шахрай.
Тим паче, що вони обирають в якості жертв літніх людей, у яких зір гострим назвати ніяк не можна. Розгледіти, чи все в порядку з посвідченням, їм досить складно. Тому часто пенсіонери, покладаючись на власну інтуїцію, впускають шахраїв до себе додому. Саме на це і розраховують зловмисники.
Тож, запам'ятайте:
1. Ви маєте право попросити посвідчення і дізнатися мету візиту. Хоча це - не дуже надійний спосіб. Зловмисникам не складно підробити посвідчення.
2. У посвідченні обов'язково мають бути наступні реквізити: номер посвідчення, посада співробітника, який прийшов, прізвище, печать організації, термін дії посвідчення.
3. Якщо у вас виникли сумніви, що людина, яка прийшла до вас, дійсно є тією, ким представляється, не соромтеся переписати дані з посвідчення, зателефонуйте до організації та запитайте, чи дійсно там працює такий співробітник, і чи направляли його за вашою адресою.
4. Якщо не знаєте телефонного номера даної організації, то запитайте його прямо у візитерів. Вони вже точно повинні знати свої робочі телефони. І не впускайте їх доки не додзвонитеся!
5. Якщо вас повідомили, що такого працівника немає, то відразу ж викликайте міліцію (102).
6. Якщо за будь-якої причини ви не можете розгледіти посвідчення або зателефонувати до служби, то в даному випадку слід зв’язатися з родичами і попросити їх перевірити контролера по названому їм прізвищу.
7. Обов'язково постарайтеся запам'ятати прикмети непроханих гостей.
8. Прагніть не вступати в різні дискусії з ними, особливо на життєві теми.
9. Ніколи не розповідайте малознайомим або незнайомим вам людям про своє матеріальним положення.
Будьте завжди насторожі. Не впускайте до дому незнайомих людей. Якщо невідомі підозрілі особи обходять квартири в під'їзді або будинки в приватному секторі, повідомте про це міліцію за телефоном 102.