Зелений змій знову турбує депутатів Київради. В черговий раз (але вперше в цьому скликанні) тут заговорили про заборону торгівлі алкоголем вночі, а також цілодобово - в ларьках. Цього разу депутати налаштовані дуже серйозно - запевняють, обмеження набудуть чинності вже з 1 вересня.
ДЕ ЗАБОРОНЯТЬ АЛКОГОЛЬ Наступного тижня Київрада може розглянути проект «Про обмеження вживання і продажу алкогольних, слабоалкогольних напоїв, пива на території Києва». «УДАР ініціює такий проект, тому що торгівля алкоголем в нічний час сприяє зростанню алкоголізму та хуліганству, і з цим потрібно щось робити», - сказав нам один з авторів проекту, ударовец Олесь Маляревич.
Хочуть заборонити продаж будь-якого спиртного аж до слабоалкоголки і пива у всіх закладах торгівлі (крім кафе, ресторанів і барів) вночі - з 22:00 до 8:00 (у супермаркетах просто не будуть пробивати товар). А круглу добу не дозволять продавати алкоголь на розлив і під час масових заходів (виняток - пиво у пластиковій тарі). Але і це ще не все. Депутати також думають заборонити продавати спиртне в кіосках і так званих наливайках - на літніх майданчиках, які не прив'язані до кафе і ресторанів.
Якщо за проект проголосують, про це сповістять податкову, і міліція зобов'язана контролювати введення заборони, у тому числі проводячи спільні рейди з представниками КМДА. Але поки з приводу цих пунктів у фракції йдуть дискусії.
ВЛАСНИКИ ЛАРЬКІВ ПРОТИ Власники кіосків, природно, обурені. «Це все не боротьба з шкідливими звичками, а переділ ринку», - впевнений голова міської громадської організації «Київ-МАФ» Віктор Яковицкий. За його словами, пиво - це продукт природного бродіння, а не алкоголь. І якщо заборона на продаж алкоголю в кіосках справедлива, то забороняти торгувати пивом не варто.
«Постраждають виробники пива, адже 80% їхнього товару продається саме в кіосках. Від цього постраждає міський бюджет, адже він наповнюється за рахунок середнього та малого бізнесу. Не буде ж людина за однією пляшкою пива стояти в черзі в супермаркеті. Кіоски втратять десь 30% виторгу. Разом з пивом перестануть купувати і чіпси, сухарики», - говорить Яковицкий. А ось супермаркети обмеження на продаж алкоголю лякають несильно.
«Звичайно, такі нововведення позначаться на доходах супермаркетів. Але таку постанову я підтримаю, вона правильна. Адже наша мета, щоб люди не купували алкоголь спонтанно, чи не дебоширили потім до ранку», - говорить засновник торгової мережі «Фуршет», ударовец Ігор Баленко. Однак він упевнений, що разом з обмеженням продажу алкоголю в супермаркетах має посилитися покарання за продаж алкоголю без ліцензії (зараз штраф - від 850 грн до 3400 грн з конфіскацією алкоголю і виручки) в недозволеному місці. «Природно, якщо з'являться ліві продавці, ніякого толку від обмежень не буде. Наслідки будуть ще гірше: люди пити менше не стануть, але при цьому підтримають нелегальну торгівлю, почастішають випадки отруєння неякісним алкоголем», - пояснює Баленко.
До слова, на такі наслідки заборон на продаж алкоголю вже скаржаться у Львові та Вінниці.